Keď sa život rozpadá

Sú chvíle, kedy sa nám život začne rozpadať priamo pod nohami. Naše plány zlyhávajú a my si uvedomujeme, že už nikdy nič nebude tak ako predtým. To však nemusí znamenať nič zlé. Často si s novými skúsenosťami dokážeme život usporiadať omnoho lepšie. Ale obdobie rozpadu nebýva vôbec jednoduché.

Ako sa rúca náš zabehnutý život, naša myseľ začína veľmi intenzívne pracovať. Je úplne skvelá v tom, že dokáže generovať obrovské množstvo scenárov, ktoré nás desia. Pripravuje nás na alternatívy, ktoré by sa mohli stať. S veľkou pravdepodobnosťou sa však nikdy nestanú.

Výsledkom tohto myslenia je obrovský zvierajúci strach.

Nastupuje nesmierna túžba všetko okamžite vyriešiť.

Obrovská snaha, zbaviť sa tej šialenej bolesti hneď a teraz.

Ale to nie je možné. Presne toto je totiž okamžik, kedy sa potrebujeme zastaviť a prijať to, čo je.

Toto je čas sústrediť sa na základné potreby. Jediným cieľom sa stáva snaha prežiť – dýchať, jesť, spať a zachovať si energiu. Prestať na chvíľu bojovať a myslieť.

Myslím, že najlepšie to vystihuje situácia človeka, čo náhle spadne do vody. V strachu sa metá, kope nohami a bojuje o život. Míňa tým drahocennú životnú energiu. Výhodnejšie je namiesto toho si ľahnúť na vodu a začať dýchať. Zorientovať sa v situácii a potom podniknúť to, čo je potrebné a zmysluplné.

Podobné je to aj v týchto desivých obdobiach. Život sa odrazu mení. A vtedy sa potrebujeme zastaviť a zorientovať. Nabrať energiu na všetko, čo nás čaká. Pretože každé takéto obdobie trvá svoj čas. Nikdy sa nedá vyriešiť okamžite.

A veľmi často potrebujeme jednoducho dovoliť, nech sa všetko, čo bolo rozsype nadobro. A potom to so zachovalými silami môžeme zložiť nanovo a lepšie.

Ale na to sa potrebujeme najskôr vysporiadať s vlastnými strachmi a tieňmi.

Na to však nikdy nemusíš byť sama.

Ak si chceš niečo ujasniť, napíš mi na môj e-mail holla.pavlina(zavinac)gmail.com a dohodneme si krátku konzultáciu zdarma.